Išsirinkti patikimą žmogų, kuris papuoš Jūsų šventę, misija sudėtinga, tačiau įmanoma. Po vasaros vestuvių sezono labai dažnai vestuvių paslaugų tiekėjų rinka būna perpildyta naujų veidų, naujų įmonių pavadinimų, naujų verslo strategijų. Dėl to labai dažnai jaunavedžiai pakimba ant „naujokų“, siūlančių patraukliai žemą kainą už įspūdingą dekorą. Kaip nepasimesti šioje gausioje pasiūloje ir išsirinkti šventės dekoratorių? Kokius klausimus sau turėtumėte užduoti, prieš pasirenkant žmogų, į kurio rankas atiduosite visą savo šventės grožį?

TEKSTAS, FLORISTIKA IR DEKORAI – Roberta Drasutė

NUOTRAUKOS – Jurgita Lukos Photography

PUBLIKUOTA žurnale “Vestuvės” (2021 Žiema)

Skaičiuodama devintus metus vestuvių dekoro sektoriuje, vis dažniau pastebiu kelias itin ryškias tendencijas, galbūt net problemas, kurios yra itin jautrios, kalbant apie jaunavedžių ir dekoratorių santykį. Visų pirma, tai automatinės užklausos, kurias jaunieji vienu metu išsiunčia keliasdešimčiai tos paties srities specialistų, tikėdamiesi surasti tą vienintelį. Galbūt tai ir yra sprendimo būdas palengvinti sau kelią paieškose, tačiau dekoratorius, gavęs tokią užklausą, nerimtai vertina užklausos siuntėją. Antra, jaunieji dažnai rašo užklausas, net neperžvelgę dekoratoriaus darbų galerijos, neapsilankę jo svetainėje ar nepasigilinę į tai, koks dekoratoriaus darbo stilius, kokią veiklą jis tiksliai vykdo. Trečia, pasitaiko, jog užklausose prašoma kopijuoti kito dekoratoriaus darbus. Persiunčiamos mobiliojo telefono ekrano kopijos, kuriose aiškiai matomi tikslūs kito kolegos rekvizitai. Manau, tai yra nesąžininga ir netgi neteisėta. Taip elgdamiesi Jūs išreiškiate nepasitikėjimą esamo dekoratoriaus jėgomis, nes prioritetą teikiate visai kitai stilistikai.

Taigi atsižvelgdama į šias vis dažniau pasikartojančias problemas, nusprendžiau sudaryti klausimų sąrašą, kuris, tikiuosi, nukreips Jus tinkama linkme, renkantis savo vestuvių dekoratorių.

Dekoratorius – darbų vykdytojas ar šventės kūrėjas? Turite kuo nuoširdžiausiai atsakyti sau į klausimą, kodėl Jums reikalingas šventės dekoratorius. Ar tai turėtų būti žmogus, kuris sukurtų Jums autentišką prie šventės interjero pritaikytą dekoro idėją, taptų vedliu visoje dekoro planavimo kelionėje ir atvestų į tinkamą kelią, pasiūlydamas pačius tinkamiausius atspalvius šventei? O galbūt Jūs jau turite numatę konkretų spalvyną, žinote, kokio inventoriaus tiksliai norite, ir Jums tereikia žmogaus, kuris viską sudėliotų į lentynėles paskutinę savaitę? Jei apsistojote ties pirmuoju atsakymu,  dekoratoriaus darbo įkainis bus kur kas didesnis, nes dekoratorius – kūrėjas skiria labai daug laiko Jūsų lūkesčių ir norų išgryninimui, inspiracinių nuotraukų paieškai, apžvalginei kelionei į šventės vietą, finalinio koliažo sudarymui, specifinio rekvizito paieškai. Be visų tų darbų, kuriuos atlieka ir dekoratorius – vykdytojas, tai papildomai užtrunka apie mėnesį laiko ar daugiau. Tuo tarpu dekoratoriaus – vykdytojo pareiga yra išpildyti Jūsų šventės lūkesčius, panaudojant turimą rekvizitą, užsakant gėles. Dažniausiai tam pakanka paskutinės savaitės iki šventės.

Kaip išsirinkti šventės dekoratorių? Roberta Drasute. Vestuviu dekoras.

Priimtiniausias dekoro stilius. Koks jis? Šiandien dienai akis galime paganyti į tikrai gausybę skirtingų stilių vestuvių. Atminkite, kad vestuvių grožį visuomet kuria du tie patys dekoro elementai –  inventorius(kėdės, stalai, tekstilė, vazos, įrankiai, vardų kortelės, žvakidės ir t.t.) ir gėlės (apie gėles šiek tiek vėliau). Iš patirties žinau, jog jaunieji pradžioje renkasi šventės vietą, o vėliau ieško dekoratoriaus, kuris tą vietą galėtų papuošti. Šventės vietos pasirinkimo kriterijai galėtų būti du: arba Jūs renkatės šventės vietą, panašią į Jūsų gyvenamąją aplinką, tam kad šventės metu galėtumėte jaustis jaukiai ir nevaržomai. Tarkime, jei namuose dominuoja šviesūs atspalviai, provanso stiliaus baldais, tikėtina, jog šventės vietai kelsite tokius pačius kriterijus. Tačiau gali būti ir atvirkštinis variantas – galbūt šventės diena Jums yra itin unikali ir norite pasijusti išskirtinai, todėl tą dieną galite ir norite sau leisti tai, kas neįprasta kasdienybei. Šiuo atveju tikrai nuomuositės dvarą, rūmus ar kitą unikalią vietą, kuri leis Jums pasijusti prabangiai. Vienintelis patarimas, renkantis šventės dekoratorių, būtų atidžiai sužiūrėti, ar pasirinktas žmogus geba „pritraukti“ šventės inventorių prie jau pasirinktos Jūsų šventės vietos. Paklauskite, ar dekoratoriui yra tekę šioje vietoje jau dekoruoti vestuves, paprašykite atsiųsti nuotraukų iš ten vykusios šventės. Tai normali praktika. Taip įsitikinsite, jog dekoratorius nemeluoja ir gali įrodyti savo patirtį nuotraukų pagalba bei kaip jam sekėsi susitvarkyti su dekoru. Ar Jums priimtina tai, kaip stalų dekoras „susižaidžia“ su erdve? Galų gale patys atsakykite sau į klausimą, koks stilius apskritai Jums yra priimtiniausias? Griežtas, struktūruotas, minimalistinis, geometrinis, šaltas, kampuotas, neutralių atspalvių, urbanistinis? O gal kaip tik labiau romantiškas, poetiškas, apvalių formų, šviesių spalvų, matinis, trapus ir gležnas? Apsižvalgykite savuose namuose. Gausybėje daiktų surasite atsakymus. O suvokę savąją stilistiką ieškokite žmogaus, kurio darbų galerijose galite apčiuopti tai, kas Jums yra artima. Nes kūrėjų socialinėse medijose yra daug jį reprezentuojančios informacijos. Atminkite, jog tai, ką matote Instagram ar Facebook paskyrose, yra būtent tai, ką dekoratorius Jums gali pasiūlyti geriausio ir gražiausio, tai, ką jis atlieka be priekaištų. Tapkite tuo klientu, kuris pamils ir vertins jo braižą lygiai taip pat, kaip tą daro jis pats.

Taip pat būtinai pasiteiraukite, ar būsimas dekoratorius tuo pačiu yra ir floristas. Nes ne visuomet taip būna, tačiau čia Jūs išlošite dukart, kadangi papildomai nereikės ieškoti floristo.

Kaip išsirinkti šventės dekoratorių? Roberta Drasute. Vestuviu dekoras.

Širdžiai miela floristika. Kokia ji? Anksčiau man atrodė, kad floristų braižas yra beveik vienodas. Visi kuria tą patį iš to pačio ir nieko naujo čia nesugalvosi. Tačiau šiandien dienai patirtis rodo visai ką kita. Kuo daugiau dirbi su gėlėmis, tuo labiau supranti, kad kai kurie atspalviai, formos, faktūros man labai patinka, o kai kurių pasiūloje esančių gėlių aš visiškai nenaudoju, nes nematau jose grožio. Tiksliau, jos nepadeda man sukurti norimo rezultato. Ir šiai dienai floristų pasaulyje man labai gera stebėti, jog kiekvienas, kaip floristas, esame savaip unikalus ir išskirtinis. Kažkas iš kolegų atrado džiovintus augalus, kažkas kuria tropines puokštes iš žalumos, kažkas yra ištikimas dažytiems augalams, o gal net jų kombinacijoms su gyvomis gėlėmis. Su laiku išsigrynini savo stipriąsias ir silpniąsias puses.

Taigi peržvelgus norimo dekoratoriaus darbų galeriją kažkas Jūsų viduje turi suvirpėti, darbai turi užkabinti ir patraukti akį taip, jog rašant užklausą būsimam grožio kūrėjui natūraliai regztųsi sakinys: „Jūsų stilius mus sužavėjo. Būtent Jūsų darbų norime savo šventėje. Ar esate laisvi pasirinktai datai?“. Tai mus, floristus, itin motyvuoja darbams, suteikia sparnus ir beribio pasitikėjimo savo jėgomis. Taip pat atsakykite sau į klausimą, koks floristikos stilius Jums priimtiniausias – vešlios, gausios, perteklinės kompozicijos ar optimalios, jautrios, poetiškos? O gal minimalistinės vieno žiedo, tačiau itin subtiliai priderintos įmantrioje vazelėje? Tą pajausti galite tik nukeliavę į dekoratoriaus darbų galeriją svetainėje ar užsukę į socialinių medijų paskyras.

Patikėkite, nėra nieko maloniau, nei sulaukti užklausos iš jaunavedžių, kurių laiškas yra personalizuotas ir prasideda kreipiniu su vardu priešakyje. Kurie siunčia inspiracines nuotraukas savo vestuvėms iš jau atliktų darbų galerijos. Tokiu būdu žinau, jog tyrinėjo, skaitė, žvalgėsi, domėjosi. Tai visokeriopai palengvina bendravimą ir neabejotinai užtikrina tolesnį bendradarbiavimą. Linkiu kuo didžiausios sėkmės, renkantis savo šventės dekoratorių.

 Patarimai jauniesiems:

  • Peržvelkite dekoratoriaus darbų galeriją, kad suvoktumėte, kokio stiliaus vestuvių galite tikėtis;
  • Išsiųskite žinutę jam asmeniškai (ne automatiškai), akcentuodami, kas tiksliai pasirinkto dekoratoriaus darbuose Jums miela, kas patinka, kuo žavitės;
  • Išsakykite konkrečius savo norus dėl spalvų, gėlių, inventoriaus. Šiukštu, nesiųskite kitų dekoratorių darbų, prašydami nukopijuoti ir sukurti būtent tokią ir ne kitokią šventės atmosferą;
  • Pasiteiraukite, ar dekoratorius yra ir floristas. Jei atsakymas teigiamas, vadinasi, turite didesnius šansus, jog šventės dekoro visuma bus išpildyta maksimaliai gerai;
  • Paklauskite, ar šventinį savaitgalį Jūsų vestuvių šventė yra vienintelė dekoratoriaus darbotvarkėje. Tokiu būdu būsite tikri, jog visą savaitę iki šventės paslaugų teikėjas skirs Jums reikiamą dėmesį, atsakydamas į rūpimus klausimus, bei vestuvių dieną visą energiją skirs tik Jūsų šventės atmosferai sukurti;
  • Po dekoratoriaus atlikto darbo, padėkokite. Parašykite, kas Jums patiko ar nepatiko. Būkite atviri. Žinokite, jog dekoratorius praleido valandų valandas ieškodamas unikalios idėjos Jūsų šventei, nemiegojo naktį prieš vestuves, kurdamas gėlių kompozicijas, o šventinė diena pareikalavo fizinių jėgų, kuriant grožį.